Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1

Students can download Maths Chapter 8 Statistics Ex 8.1 Questions and Answers, Notes, Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Pdf helps you to revise the complete Tamilnadu State Board New Syllabus, helps students complete homework assignments and to score high marks in board exams.

Tamilnadu Samacheer Kalvi 9th Maths Solutions Chapter 8 Statistics Ex 8.1

Question 1.
In a week, temperature of a certain place is measured during winter are as follows 26°C, 24°C, 28°C, 31°C, 30°C, 26°C, 24°C. Find the mean temperature of the week.
Solution:
Mean temperature of the week
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1 1
= 27°C
Mean temperature of the week 27° C

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1

Question 2.
The mean weight of 4 members of a family is 60 kg. Three of them have the weight 56 kg, 68 kg and 72 kg respectively. Find the weight of the fourth member.
Solution:
Weight of 4 members = 4 × 60 kg
= 240 kg
Weight of three members = 56 kg + 68 kg + 72 kg
= 196 kg
Weight of the fourth member = 240 kg – 196 kg
= 44 kg

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1

Question 3.
In a class test in mathematics, 10 students scored 75 marks, 12 students scored 60 marks, 8 students scored 40 marks and 3 students scored 30 marks. Find the mean of their score.
Solution:
Total marks of 10 students = 10 × 75 = 750
Total marks of 12 students = 12 × 60 = 720
Total marks of 8 students = 8 × 40 = 320
Total marks of 3 students = 3 × 30 = 90
Total marks of (10 + 12 + 8 + 3) 33 students
= 750 + 720 + 320 + 90
= 1880
Mean of marks = \(\frac{1880}{33}\)
= 56.97 (or) 57 approximately
Aliter:
Total number of students = 10+12 + 8 + 3
= 33
Mean of their marks
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1 2
= 56.97 (or) 57 approximately

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1

Question 4.
In a research laboratory scientists treated 6 mice with lung cancer using natural medicine. Ten days later, they measured the volume of the tumor in each mouse and given the results in the table.
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1 3
find the mean.
Solution:
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1 4
\(\bar { x }\) = \(\frac{Σfx}{Σf}\)
= \(\frac{2966}{21}\)
= 141.238
= 141.24
The Arithmetic mean = 141.24 mm³

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1

Question 5.
If the mean of the following data is 20.2, then find the value of p.
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1 5
Solution:
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1 6
\(\bar { x }\) = \(\frac{Σfx}{Σf}\)
20.2 = \(\frac{610+20p}{30+p}\)
610 + 20 p = 20.2 (30 + p)
610 + 20 p = 606 + 20.2 p
610 – 606 = 20.2 p – 20 p
4 = 0.2 p
p = \(\frac{4}{0.2}\)
= \(\frac{4×10}{2}\)
= 20
The value of p = 20

Question 6.
In the class, weight of students is measured for the class records. Calculate mean weight of the class students using direct method.
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1 7
Solution:
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1 8
Arithmetic mean \(\bar { x }\) = \(\frac{Σfx}{Σf}\)
= \(\frac{2010}{50}\)
= 40.2
Arithmetic mean = 40.2

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1

Question 7.
Calculate the mean of the following distribution using Assumed Mean Method.
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1 9
Solution:
Assumed Mean (A) = 25
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1 10
Arithmetic mean (\(\bar { x }\)) = A+\(\frac{Σfd}{Σf}\)
= 25 + \(\frac{270}{63}\)
= 25 + 4. 29
Assumed Mean = 29.29

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1

Question 8.
Find the Arithmetic Mean of the following data using Step Deviation Method:
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1 11
Solution:
Assumed Mean (A) = 32
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 8 Statistics Ex 8.1 12
Arithmetic mean = A+\(\frac{Σfd}{Σf}\) × c
= 32 + (\(\frac{-77.5}{105}\)×4)
= 32 – 2.95
= 29.05
Arithmetic mean = 29.05

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1

Students can download Maths Chapter 4 Geometry Ex 4.1 Questions and Answers, Notes, Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Pdf helps you to revise the complete Tamilnadu State Board New Syllabus, helps students complete homework assignments and to score high marks in board exams.

Tamilnadu Samacheer Kalvi 10th Maths Solutions Chapter 4 Geometry Ex 4.1

Question 1.
Check whether the which triangles are similar and find the value of x.
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 1
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 2
Solution:
(i) In ∆ABC and ∆AED
\(\frac { AB }{ AD } \) = \(\frac { AC }{ AE } \)
\(\frac { 8 }{ 3 } \) = \(\frac{11}{\frac{2}{2}}\)
\(\frac { 8 }{ 3 } \) = \(\frac { 11 }{ 4 } \) ⇒ 32 ≠ 33
∴ The two triangles are not similar.

(ii) In ∆ABC and ∆PQC
∠PQC = 70°
∠ABC = ∠PQC = 70°
∠ACB = ∠PCQ (common)
∆ABC ~ ∆PQC
\(\frac { 5 }{ X } \) = \(\frac { 6 }{ 3 } \)
6x = 15
x = \(\frac { 15 }{ 6 } \) = \(\frac { 5 }{ 2 } \)
∴ x = 2.5
∆ ABC and ∆PQC are similar. The value of x = 2.5

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1

Question 2.
A girl looks the reflection of the top of the lamp post on the mirror which is 66 m away from the foot of the lamppost. The girl whose height is 12.5 m is standing 2.5 m away from the mirror. Assuming the mirror is placed on the ground facing the sky and the girl, mirror and the lamppost are in a same line, find the height of the lamp post.
Solution:
Let the height of the tower ED be “x” m. In ∆ABC and ∆EDC.
∠ABC = ∠CED = 90° (vertical Pole)
∠ACB = ∠ECD (Laws of reflection)
∆ ABC ~ ∆DEC
\(\frac { AB }{ DE } \) = \(\frac { BC }{ EC } \)
\(\frac { 1.5 }{ x } \) = \(\frac { 0.4 }{ 87.6 } \)
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 3
x = \(\frac{1.5 \times 87.6}{0.4}\) = \(\frac{1.5 \times 876}{4}\)
= 1.5 × 219 = 328.5
The height of the Lamp Post = 328.5 m

Question 3.
A vertical stick of length 6 m casts a shadow 400 cm long on the ground and at the same time a tower casts a shadow 28 m long. Using similarity, find the height of the tower.
Solution:
In ∆ABC and ∆PQR,
∠ABC = ∠PQR = 90° (Vertical Stick)
∠ACB = ∠PRQ (Same time casts shadow)
∆BCA ~ ∆QRP
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 4
\(\frac { AB }{ PQ } \) = \(\frac { BC }{ QR } \)
\(\frac { 6 }{ x } \) = \(\frac { 4 }{ 28 } \)
4x = 6 × 28 ⇒ x = \(\frac{6 \times 28}{4}\) = 42
Length of the lamp post = 42m

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1

Question 4.
Two triangles QPR and QSR, right angled at P and S respectively are drawn on the same base QR and on the same side of QR. If PR and SQ intersect at T, prove that PT × TR = ST × TQ.
Solution:
In ∆PQT and ∆STR we have
∠P = ∠S = 90° (Given)
∠PTQ = ∠STR (Vertically opposite angle)
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 5
By AA similarity
∆PTQ ~ ∆STR we get
\(\frac { PT }{ ST } \) = \(\frac { TQ }{ TR } \)
PT × TR = ST × TQ
Hence it is proved.

Question 5.
In the adjacent figure, ∆ABC is right angled at C and DE ⊥ AB. Prove that ∆ABC ~ ∆ADE and hence find the lengths of AE and DE.
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 6
Solution:
In ∆ABC and ∆ADE
∠ACB = ∠AED = 90°
∠A = ∠A (common)
∴ ∆ABC ~ ∆ADE (By AA similarity)
\(\frac { BC }{ DE } \) = \(\frac { AB }{ AD } \) = \(\frac { AC }{ AE } \)
\(\frac { 12 }{ DE } \) = \(\frac { 13 }{ 3 } \) = \(\frac { 5 }{ AE } \)
In ∆ABC, AB2 = BC2 + AC2
= 122 + 52 = 144 + 25 = 169
AB = \(\sqrt { 169 }\) = 13
Consider, \(\frac { 13 }{ 3 } \) = \(\frac { 5 }{ AE } \)
∴ AE = \(\frac{5 \times 3}{13}\) = \(\frac { 15 }{ 13 } \)
AE = \(\frac { 15 }{ 13 } \) and DE = \(\frac { 36 }{ 13 } \)
Consider, \(\frac { 12 }{ DE } \) = \(\frac { 13 }{ 3 } \)
DE = \(\frac{12 \times 3}{13}\) = \(\frac { 36 }{ 13 } \)

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1

Question 6.
In the adjacent figure, ∆ACB ~ ∆APQ. If BC = 8 cm, PQ = 4 cm, BA = 6.5 cm and AP = 2.8 cm, find CA and AQ.
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 7
Solution:
Given ∆ACB ~ ∆APQ
\(\frac { AC }{ AP } \) = \(\frac { BC }{ PQ } \) = \(\frac { AB }{ AQ } \)
\(\frac { AC }{ 2.8 } \) = \(\frac { 8 }{ 4 } \) = \(\frac { 6.5 }{ AQ } \)
Consider \(\frac { AC }{ 2.8 } \) = \(\frac { 8 }{ 4 } \)
4 AC = 8 × 2.8
AC = \(\frac{8 \times 2.8}{4}\) = 5.6 cm
Consider \(\frac { 8 }{ 4 } \) = \(\frac { 6.5 }{ AQ } \)
8 AQ = 4 × 6.5
AQ = \(\frac{4 \times 6.5}{8}\) = 3.25 cm
Length of AC = 5.6 cm; Length of AQ = 3.25 cm

Question 7.
If figure OPRQ is a square and ∠MLN = 90°. Prove that
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 8
(i) ∆LOP ~ ∆QMO
(ii) ∆LOP ~ ∆RPN
(iii) ∆QMO ~ ∆RPN
(iv) QR2 = MQ × RN.
Solution:
(i) In ∆LOP and ∆QMO
∠OLP = ∠OQM = 90°
∠LOP = ∠OMQ (Since OQRP is a square OP || MN)
∴ ∆LOP~ ∆QMO (By AA similarity)

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1

(ii) In ∆LOP and ∆RPN
∠OLP = ∠PRN = 90°
∠LPO = ∠PNR (OP || MN) .
∴ ∆LOP ~ ∆RPN (By AA similarity)

(iii) In ∆QMO and ∆RPN
∠MQO = ∠NRP = 90°
∠RPN = ∠QOM (OP || MN)
∴ ∆QMO ~ ∆RPN (By AA similarity)

(iv) We have ∆QMO ~ ∆RPN
\(\frac { MQ }{ PR } \) = \(\frac { QO }{ RN } \)
\(\frac { MQ }{ QR } \) = \(\frac { QR }{ RN } \)
QR2 = MQ × RN
Hence it is proved.

Question 8.
If ∆ABC ~ ∆DEF such that area of ∆ABC is 9cm2 and the area of ∆DEF is 16 cm2 and BC = 2.1 cm. Find the length of EF.
Solution:
Given ∆ABC ~ ∆DEF
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 9
\(\frac { 9 }{ 16 } \) = \(\frac{(2.1)^{2}}{\mathrm{E} \mathrm{F}^{2}}\)
(\(\frac { 3 }{ 4 } \))2 = (\(\frac { 2.1 }{ EF } \))2
\(\frac { 3 }{ 4 } \) = \(\frac { 2.1 }{ EF } \)
EF = \(\frac{4 \times 2.1}{3}\) = 2.8 cm
Legth of EF = 2.8 cm

Question 9.
Two vertical poles of heights 6 m and 3 m are erected above a horizontal ground AC. Find the value of y.
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 10
Solution:
In the ∆PAC and ∆BQC
∠PAC = ∠QBC = 90°
∠C is common
∆PAC ~ QBC
\(\frac { AP }{ BQ } \) = \(\frac { AC }{ BC } \)
\(\frac { 6 }{ y } \) = \(\frac { AC }{ BC } \)
∴ \(\frac { BC }{ AC } \) = \(\frac { y }{ 6 } \) …..(1)
In the ∆ACR and ∆QBC
∠ACR = ∠QBC = 90°
∠A is common
∆ACR ~ ABQ
\(\frac { RC }{ QB } \) = \(\frac { AC }{ AB } \)
\(\frac { 3 }{ y } \) = \(\frac { AC }{ AB } \)
\(\frac { AB }{ AC } \) = \(\frac { y }{ 3 } \) ……..(2)
By adding (1) and (2)
\(\frac { BC }{ AC } \) + \(\frac { AB }{ AC } \) = \(\frac { y }{ 6 } \) + \(\frac { y }{ 3 } \)
1 = \(\frac{3 y+6 y}{18}\)
9y = 18 ⇒ y = \(\frac { 18 }{ 9 } \) = 2
The Value of y = 2m

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1

Question 10.
Construct a triangle similar to a given triangle PQR with its sides equal to \(\frac { 2 }{ 3 } \) of the corresponding sides of the triangle PQR (scale factor \(\frac { 2 }{ 3 } \) ).
Solution:
Given ∆PQR, we are required to construct another triangle whose sides are \(\frac { 2 }{ 3 } \) of the corresponding sides of the ∆PQR

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 11
Steps of construction:
(i) Construct a ∆PQR with any measurement.
(ii) Draw a ray QX making an acute angle with QR on the side opposite to the vertex P.
(iii) Locate 3 points Q1, Q2 and Q3 on QX.
So that QQ1 = Q1Q2 = Q2Q3
(iv) Join Q3 R and draw a line through Q2 parallel to Q3 R to intersect QR at R’.
(v) Draw a line through R’ parallel to the line RP to intersect QP at P’. Then ∆ P’QR’ is the required triangle.

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1

Question 11.
Construct a triangle similar to a given triangle LMN with its sides equal to \(\frac { 4 }{ 5 } \) of the corresponding sides of the triangle LMN (scale factor \(\frac { 4 }{ 5 } \) ).
Solution:
Given a triangle LMN, we are required to construct another ∆ whose sides are \(\frac { 4 }{ 5 } \) of the corresponding sides of the ∆LMN.

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 12

Steps of Construction:

  1. Construct a ∆LMN with any measurement.
  2. Draw a ray MX making an acute angle with MN on the side opposite to the vertex L.
  3. Locate 5 Points Q1, Q2, Q3, Q4, Q5 on MX.
    So that MQ1 = Q1Q2 = Q2Q3 = Q3Q4 = Q4Q5
  4. Join Q5 N and draw a line through Q4. Parallel to Q5N to intersect MN at N’.
  5. Draw a line through N’ parallel to the line LN to intersect ML at L’.
    ∴ ∆L’ MN’ is the required triangle.

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1

Question 12.
Construct a triangle similar to a given triangle ABC with its sides equal to \(\frac { 6 }{ 5 } \) of the corresponding sides of the triangle ABC (scale factor \(\frac { 6 }{ 4 } \)).
Solution:
Given triangle ∆ABC, we are required to construct another triangle whose sides are \(\frac { 6 }{ 5 } \) of the corresponding sides of the ∆ABC.
Steps of construction
(i) Construct an ∆ABC with any measurement.
(ii) Draw a ray BX making an acute angle with BC.
(iii) Locate 6 points Q1, Q2, Q3, Q4, Q5, Q6 on BX such that
BQ1 = Q1Q2 = Q2Q3 = Q3Q4 = Q5Q6
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 13
(iv) Join Q5 to C and draw a line through Q6 parallel to Q5 C intersecting the extended line BC at C’.
(v) Draw a line through C’ parallel to AC intersecting the extended line segment AB at A’.
∆A’BC’ is the required triangle.

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1

Question 13.
Construct a triangle similar to a given triangle PQR with its sides equal to \(\frac { 7 }{ 3 } \) of the corresponding sides of the triangle PQR (scale factor \(\frac { 7 }{ 3 } \)).
Solution:
Given triangle ABC, we are required to construct another triangle whose sides are \(\frac { 7 }{ 3 } \) of the corresponding sides of the ∆ABC.
Steps of construction
(i) Construct a ∆PQR with any measurement.
(ii) Draw a ray QX making an acute angle with QR on the side opposite to the vertex P.
(iii) Locate 7 points Q1, Q2, Q3, Q4, Q5, Q6, Q7 on QX.
So that
QQ1 = Q1Q2 = Q2Q3 = Q3Q4 = Q5Q6 = Q6Q7

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.1 14
(iv) Join Q3 to R and draw a line through Q7 parallel to Q3R intersecting the extended line segment QR at R’.
(v) Draw a line through parallel to RP.
Intersecting the extended line segment QP at P’.
∴ ∆P’QR’ is the required triangle.

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3

Students can download Maths Chapter 4 Geometry Ex 4.3 Questions and Answers, Notes, Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Pdf helps you to revise the complete Tamilnadu State Board New Syllabus, helps students complete homework assignments and to score high marks in board exams.

Tamilnadu Samacheer Kalvi 10th Maths Solutions Chapter 4 Geometry Ex 4.3

Question 1.
A man goes 18 m due east and then 24 m due north. Find the distance of his current position from the starting point?
Solution:
Let the initial position of the man be “O” and his final
position be “B”.
By Pythagoras theorem
In the right ∆ OAB,
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3 1
OB2 = OA2 + AB2
= 182 + 242
= 324 + 576 = 900
OB = \(\sqrt { 900 }\) = 30
The distance of his current position is 30 m

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3

Question 2.
There are two paths that one can choose to go from Sarah’s house to James house. One way is to take C street, and the other way requires to take A street and then B street. How much shorter is the direct path along C street? (Using figure).
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3 2
Solution:
Distance between Sarah House and James House using “C street”.
AC2 = AB2 + BC2
= 22 + 1.52
= 4 + 2.25 = 6.25
AC = \(\sqrt { 6.25 }\)
AC = 2.5 miles
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3 3
Distance covered by using “A Street” and “B Street”
= (2 + 1.5) miles = 3.5 miles
Difference in distance = 3.5 miles – 2.5 miles = 1 mile

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3

Question 3.
To get from point A to point B you must avoid walking through a pond. You must walk 34 m south and 41 m east. To the nearest meter, how many meters would be saved if it were possible to make a way through the pond?
Solution:
In the right ∆ABC,
By Pythagoras theorem
AC2= AB2 + BC2 = 342 + 412
= 1156 + 1681 = 2837
AC = \(\sqrt { 2837 }\)
= 53.26 m
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3 4
Through A one must walk (34m + 41m) 75 m to reach C.
The difference in Distance = 75 – 53.26
= 21.74 m

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3

Question 4.
In the rectangle WXYZ, XY + YZ = 17 cm, and XZ + YW = 26 cm.
Calculate the length and breadth of the rectangle?
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3 5
Solution:
Let the length of the rectangle be “a” and the breadth of the rectangle be “b”.
XY + YZ = 17 cm
b + a = 17 …….. (1)
In the right ∆ WXZ,
XZ2 = WX2 + WZ2
(XZ)2 = a2 + b2
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3 6
XZ = \(\sqrt{a^{2}+b^{2}}\)
Similarly WY = \(\sqrt{a^{2}+b^{2}}\) ⇒ XZ + WY = 26
2 \(\sqrt{a^{2}+b^{2}}\) = 26 ⇒ \(\sqrt{a^{2}+b^{2}}\) = 13
Squaring on both sides
a2 + b2 = 169
(a + b)2 – 2ab = 169
172 – 2ab = 169 ⇒ 289 – 169 = 2 ab
120 = 2 ab ⇒ ∴ ab = 60
a = \(\frac { 60 }{ b } \) ….. (2)
Substituting the value of a = \(\frac { 60 }{ b } \) in (1)
\(\frac { 60 }{ b } \) + b = 17
b2 – 17b + 60 = 0
(b – 2) (b – 5) = 0
b = 12 or b = 5
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3 7
If b = 12 ⇒ a = 5
If b = 6 ⇒ a = 12
Lenght = 12 m and breadth = 5 m

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3

Question 5.
The hypotenuse of a right triangle is 6 m more than twice of the shortest side. If the third side is 2 m less than the hypotenuse, find the sides of the triangle.
Solution:
Let the shortest side of the right ∆ be x.
∴ Hypotenuse = 6 + 2x
Third side = 2x + 6 – 2
= 2x + 4
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3 8
In the right triangle ABC,
AC2 = AB2 + BC2
(2x + 6)2 = x2 + (2x + 4)2
4x2 + 36 + 24x = x2 + 4x2 + 16 + 16x
0 = x2 – 24x + 16x – 36 + 16
∴ x2 – 8x – 20 = 0
(x – 10) (x + 2) = 0
x – 10 = 0 or x + 2 = 0
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3 9
x = 10 or x = -2 (Negative value will be omitted)
The side AB = 10 m
The side BC = 2 (10) + 4 = 24 m
Hypotenuse AC = 2(10) + 6 = 26 m

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3

Question 6.
5 m long ladder is placed leaning towards a vertical wall such that it reaches the wall at a point 4m high. If the foot of the ladder is moved 1.6 m towards the wall, then find the distance by which the top of the ladder would slide upwards on the wall.
Solution:
“C” is the position of the foot of the ladder “A” is the position of the top of the ladder.
In the right ∆ABC,
BC2 = AC2 – AB2 = 52 – 42
= 25 – 16 = 9
BC = \(\sqrt { 9 }\) = 3m.
When the foot of the ladder moved 1.6 m toward the wall.
The distance between the foot of the ladder to the ground is
BE = 3 – 1.6 m
= 1.4 m
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3 10
Let the distance moved upward on the wall be “h” m
The ladder touch the wall at (4 + h) M
In the right triangle BED,
ED2 = AB2 + BE2
52 = (4 + h)2 + (1.4)2
25 – 1.96= (4 + h)2
∴ 4 + h = \(\sqrt { 23.04 }\)
4 + h = 4. 8 m
h = 4.8 – 4
= 0.8 m
Distance moved upward on the wall = 0.8 m

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3

Question 7.
The perpendicular PS on the base QR of a ∆PQR intersects QR at S, such that QS = 3 SR. Prove that 2PQ2 = 2PR2 + QR2.
Solution:
Given QS = 3SR
QR = QS + SR
= 3SR + SR = 4SR
SR = \(\frac { 1 }{ 4 } \) QR …..(1)
QS = 3SR
SR = \(\frac { QS }{ 3 } \) ……..(2)
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3 11
From (1) and (2) we get
\(\frac { 1 }{ 4 } \) QR = \(\frac { QS }{ 3 } \)
∴ QS = \(\frac { 3 }{ 4 } \) QR ………(3)
In the right ∆ PQS,
PQ2 = PS2 + QS2 ……….(4)
Similarly in ∆ PSR
PR2 = PS2 + SR2 ………..(5)
Subtract (4) and (5)
PQ2 – PR2 = PS2 + QS2 – PS2 – SR2
= QS2 – SR2
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3 12
PQ2 – PR2 = \(\frac { 1 }{ 2 } \) QR2
2PQ2 – 2PR2 = QR2
2PQ2 = 2PR2 + QR2
Hence the proved.

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3

Question 8.
In the adjacent figure, ABC is a right angled triangle with right angle at B and points D, E trisect BC. Prove that 8AE2 = 3AC2 + 5AD2.
Solution:
Since the Points D, E trisect BC.
BD = DE = CE
Let BD = DE = CE = x
BE = 2x and BC = 3x
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.3 13
In the right ∆ABD,
AD2 = AB2 + BD2
AD2 = AB2 + x2 ……….(1)
In the right ∆ABE,
AE2 = AB2 + 2BE2
AE2 = AB2 + 4X2 ………..(2) (BE = 2x)
In the right ∆ABC
AC2 = AB2 + BC2
AC2 = AB2 + 9x2 …………… (3) (BC = 3x)
R.H.S = 3AC2 + 5AD2
= 3[AB2 + 9x2] + 5 [AB2 + x2] [From (1) and (3)]
= 3AB2 + 27x2 + 5AB2 + 5x2
= 8AB2 + 32x2
= 8 (AB2 + 4 x2)
= 8AE2 [From (2)]
= R.H.S.
∴ 8AE2 = 3AC2 + 5AD2

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Additional Questions

Students can download Maths Chapter 7 Mensuration Additional Questions and Answers, Notes, Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Pdf helps you to revise the complete Tamilnadu State Board New Syllabus, helps students complete homework assignments and to score high marks in board exams.

Tamilnadu Samacheer Kalvi 9th Maths Solutions Chapter 7 Mensuration Additional Questions

I. Choose the Correct Answer

Question 1.
If the sides of a triangles are 5 cm, 6 cm and 7 cm then the area is ……..
(a) 18 cm²
(b) 6 √2 cm²
(c) 6 √6 cm²
(d) 6 √3 cm²
Solution:
(c) 6 √6 cm²

Question 2.
The perimeter of an equilateral triangle is 60 cm then the area is ………
(a) 60 √3 cm²
(b) 20 √3 cm²
(c) 50 √3 cm²
(d) 100 √3 cm²
Solution:
(d) 100 √3 cm²

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Additional Questions

Question 3.
The total surface area of the cuboid with dimension 20 cm × 30 cm × 15 cm is ………
(a) 2700 cm²
(b) 1500 cm²
(c) 2500 cm²
(d) 3000 cm²
Solution:
(a) 2700 cm²

Question 4.
The number of bricks each measuring 70 cm × 80 cm × 40 cm that will be required to build a wall whose dimensions are 7 m × 8 m × 4 m is ……..
(a) 4000
(b) 3000
(c) 2000
(d) 1000
Solution:
(d) 1000

Question 5.
The volume of a cube is 4913 m² then the length of its side is ……..
(a) 13 m
(b) 17 m
(c) 34 m
(d) 27 m
Solution:
(b) 17 m

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Additional Questions

II. Answer the Following Questions

Question 6.
A field is in the shape of a trapezium whose parallel sides are 25 m and 10 m. The non parallel sides are 14 m and 13 m. Find the area of the field.
Solution:
The non parallel sides are 13 m and 14 m. Draw BE || AD. Such that BE = 13 m
∴ ABED is a parallelogram
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Additional Questions 1
To find Area of a ΔBCE
a = 13 m, b = 15 m and c = 14 m
s = \(\frac{a+b+c}{2}\)
= \(\frac{13+15+14}{2}\)
= \(\frac{42}{2}\)
= 21 m
s – a = 21 – 13 = 8 m
s – b = 21 – 15 = 6 m
s – c = 21 – 14 = 7 m
Area of a ΔBCE
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Additional Questions 2
= 2² × 3 × 7
= 84 m²
Let the height of the triangle BF be x
Area of the ΔBEC = 84 m²
= \(\frac{1}{2}\) × b × h = 84
= \(\frac{1}{2}\) × 15 × h = 84
x = \(\frac{84×2}{15}\)
= \(\frac{56}{5}\) m
= 11.2 m
Area of parallelogram ABED = base × height sq. units
= 10 × 11.2 m²
= 112 m²
∴ Area of the field = Area of ΔBCE + Area of parallelogram ABED
= 84 m² + 112 m²
= 196 m²
(OR)
Area of the field = Area of the trapezium ABCD
= \(\frac{1}{2}\) h (a + b)
= \(\frac{1}{2}\) × 11.2 (25 + 10)
= \(\frac{1}{2}\) × 11.2 (35)
= 196 m²

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Additional Questions

Question 7.
Find the area of a quadrilateral ABCD in which AB = 8 cm, BC = 6 cm, CD = 8 cm, DA = 10 cm and AC = 10 cm and ⌊B = 90°.
Solution:
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Additional Questions 3
In ΔABC, ⌊B = 90°
∴ ABC is a right angle triangle
Area of the right ΔABC = \(\frac{1}{2}\) × AB × BC sq.units
= \(\frac{1}{2}\) × 8 × 6 cm²
= 24 cm²
In ΔACD a = 10 cm, b = 8 cm and c = 10 cm
s = \(\frac{a+b+c}{2}\)
= \(\frac{10+8+10}{2}\)
= \(\frac{28}{2}\)
= 14 cm
s – a = 14 – 10 = 4 cm
s – b = 14 – 8 = 6 cm
s – c = 14 – 10 = 4 cm
Area of ΔACD = \(\sqrt{s(s-a)(s-b)(s-c)}\)
= \(\sqrt{14×4×6×4}\)
= \(\sqrt{2×7×4×2×3×4}\)
= 4 × 2 \(\sqrt{21}\) cm²
= 8\(\sqrt{21}\) cm²
= 8 × 4.58
= 36.64 cm²
Area of the quadrilateral ABCD
= Area of ΔABC + Area of ΔACD
= 24 cm² + 36.64 cm²
= 60.64 cm²
Area of the quadrilateral = 60.64 cm²

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Additional Questions

Question 8.
The length, breadth and height of a room are 5 m, 4 m and 3 m respectively. Find the cost of white washing the walls of the room and the ceiling at the rate of Rs 7.50 per m².
Solution:
Length of the room (l) = 5 m
Breadth of the room (b) = 4 m
Height of the room (h) = 3 m
Area for white washing = Lateral surface area of four walls + Area of the ceiling
= 2(l + b) × h + (l × b)
= 2(5 + 4) × 3 + (5 × 4) m²
= (2 × 9 × 3 + 20) m²
= (54 + 20) m²
= 74 m²
Cost of white washing for one m² = Rs 7.50
Cost of white washing for 74 m² = Rs 74 × 7.50
= Rs 555
The required cost = Rs 555

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Additional Questions

Question 9.
How many hollow blocks of size 30 cm × 15 cm × 20 cm are needed to construct a wall 60 m in length 0.3 m in breadth and 2 m in height.
Solution:
Length of a wall = 60 m = 6000 cm
Breadth of a wall = 0.3 m = 30 cm
Height of a wall = 2 m = 200 cm
Volume of the wall = l × b × h sq. unit
= 6000 × 30 × 200 cm³
For hollow block
l = 30 cm, b = 15 cm, h = 20 cm
Volume of one hollow block = l × b × h
= 30 × 15 × 20 cm²
Number of hollow blocks required
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Additional Questions 4
= 4000
∴ Number of bricks = 4000

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Additional Questions

Question 10.
Find the number of cubes of side 3 cm that can be cut from a cuboid of dimensions 10 cm × 9 cm × 6 cm.
Solution:
Side of a cube = 3 cm
Volume of a cube = a³ cm
= 3 × 3 × 3 cm³
Length of the cuboid (l) = 10 cm
Breadth of the cuboid (b) = 9 cm
Height of the cuboid (h) = 6 cm
Volume of the cuboid = l × b × h cu. unit
= 10 × 9 × 6 cm
Number of cubes
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Additional Questions 5
∴ Number of cubes = 20

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions

Students can download Maths Chapter 6 Trigonometry Additional Questions and Answers, Notes, Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Pdf helps you to revise the complete Tamilnadu State Board New Syllabus, helps students complete homework assignments and to score high marks in board exams.

Tamilnadu Samacheer Kalvi 9th Maths Solutions Chapter 6 Trigonometry Additional Questions

I. Choose the Correct Answer

Question 1.
The value of cosec² 60 – 1 is equal to ……..
(a) cos² 60
(b) cot² 60
(c) sec² 60
(d) tan² 60
Solution:
(b) cot² 60

Question 2.
The value of cos 60° cos 30° – sin 60° sin 30° is equal is ……..
(a) cosec 90°
(b) tan 90°
(c) sin 30° + cos 30°
(d) cos 90°
Solution:
(d) cos 90°

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions

Question 3.
The value of \(\frac{sin 57°}{cos 33°}\) is …….
(a) cot 63°
(b) tan 27°
(c) 1
(d) 0
Solution:
(c) 1

Question 4.
If 3 cosec 36° = sec 54° then the value of x is ……..
(a) 0
(b) 1
(c) \(\frac{1}{3}\)
(d) \(\frac{3}{4}\)
Solution:
(c) \(\frac{1}{3}\)

Question 5.
If cos A cos 30° = \(\frac{√3}{4}\), then the measures of A is ……..
(a) 90°
(b) 60°
(c) 45°
(d) 30°
Solution:
(b) 60°

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions

II. Answer the Following Question

Question 1.
Given Sec θ = \(\frac{13}{12}\). Calculate all other trigonometric ratios.
Solution:
In the right triangle ABC
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions 1
BC² = AC² – AB²
= 13² – 12²
= 169 – 144
= 25
∴ BC = \(\sqrt{25}\)
= 5
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions 2

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions

Question 2.
If 3 cot A = 4 check weather \(\frac{1- tan²A}{1+ tan²A}\) = cos² A – sin² A or not?
Solution:
3 cot A = 4
cot A = \(\frac{4}{3}\)
In the right ΔABC
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions 3
AC² = AB² + BC²
= 4² + 3²
= 16 + 9
= 25
= \(\sqrt{25}\)
= 5
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions 4
Hence \(\frac{1- tan²A}{1+ tan²A}\) = cos² A – sin² A
R.H.S = cos² A – sin² A
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions 5
L.H.S = R.H.S

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions

Question 3.
Evaluate \(\frac{sin 30° + tan 45° – cosec 60°}{sec 30° + cos 60° + cot 45°}\)
Solution:
sin 30° = \(\frac{1}{2}\); tan 45° = 1; cosec 60° = \(\frac{2}{√3}\); sec 30° = \(\frac{2}{√3}\); cos 60° = \(\frac{1}{2}\); cot 45° = 1
\(\frac{sin 30° + tan 45° – cosec 60°}{sec 30° + cos 60° + cot 45°}\)
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions 6
The value is \(\frac{43-24√3}{11}\)

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions

Question 4.
Find A if sin 20° tan A sec 70° = √3
Solution:
sin 20° . tan A . sec 70° = √3
sin 20° . sec 70° . tan A = √3
sin (90° – 70°). sec 70° . tan A = √3
cos 70° × latex]\frac{1}{cos 70°}[/latex] tan A = √3
tan A = √3
tan A = tan 60°
∴ ∠A = 60°

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions

Question 5.
Find the area of the right triangle with hypotenuse 8 cm and one of the acute angles is 57°
Solution:
In the ΔABC
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions 7
sin C = \(\frac{AB}{AC}\)
Sin 57° = \(\frac{AB}{8}\)
0.8387 = \(\frac{AB}{8}\)
∴ AB = 0.8387 × 8
= 0.71 cm
In the ΔABC
cos C = \(\frac{BC}{AC}\)
cos 57° = \(\frac{BC}{8}\)
0.5446 = \(\frac{BC}{8}\)
BC = 0.5446 × 8
= 4.36
Area of the right ΔABC
= \(\frac{1}{2}\) × AB × BC sq. units
= \(\frac{1}{2}\) × 6.71 × 4.36 cm²
= 14.62 cm²
Area of the Δ = 14.62 cm²

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 6 Trigonometry Additional Questions

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.4

Students can download Maths Chapter 7 Mensuration Ex 7.4 Questions and Answers, Notes, Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Pdf helps you to revise the complete Tamilnadu State Board New Syllabus, helps students complete homework assignments and to score high marks in board exams.

Tamilnadu Samacheer Kalvi 9th Maths Solutions Chapter 7 Mensuration Ex 7.4

Question 1.
The semi-perimeter of a triangle having sides 15 cm, 20 cm and 25 cm is ……..
(a) 60 cm
(b) 45 cm
(c) 30 cm
(d) 15 cm
Solution:
(c) 30 cm
Hint:
l = 15 cm, b = 20 cm, h = 25 cm
Semi-perimeter = \(\frac{a+b+c}{2}\)
= \(\frac{15+20+25}{2}\)
= 30 cm

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.4

Question 2.
If the sides of a triangle are 3 cm, 4 cm and 5 cm, then the area is ………
(a) 3 cm²
(b) 6 cm²
(c) 9 cm²
(d) 12 cm²
Solution:
(b) 6 cm²
Hint:
a- 3 cm, b = 4 cm, c = 5 cm
s = \(\frac{a+b+c}{2}\)
= \(\frac{3+4+5}{2}\)
= 6 cm
Area of the triangle = \(\sqrt{s(s-a)(s-b)(s-c)}\)
= \(\sqrt{6×3×2×1}\)
= \(\sqrt{36}\)
= 6 cm²

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.4

Question 3.
The perimeter of an equilateral triangle is 30 cm. The area is ……..
(a) 10 √3 cm²
(b) 12 √3 cm²
(c) 15 √3 cm²
(d) 25 √3 cm²
Solution:
(d) 25 √3 cm²
Hint:
Perimeter of an equilateral triangle = 30 cm
3a = 30 cm
a = \(\frac{30}{3}\)
= 10 cm
Area of an equilateral triangle = \(\frac{√3}{4}\) a² sq.units
= \(\frac{√3}{4}\) × 10 × 10
= 25 √3 cm²

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.4

Question 4.
The lateral surface area of a cube of side 12 cm is ……..
(a) 144 cm²
(b) 196 cm²
(c) 576 cm²
(d) 664 cm²
Solution:
(c) 576 cm²
Hint:
Side of a cube (a) = 12 cm
L.S.A. of a cube = 4a² sq.units
= 4 × 12 × 12 cm²
= 576 cm²

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.4

Question 5.
If the lateral surface area of a cube is 600 cm², then the total surface area is ………
(a) 150 cm²
(b) 400 cm²
(c) 900 cm²
(d) 1350 cm²
Solution:
(c) 900 cm²
Hint:
L.S.A. of a cube = 600 cm²
4a² = 600
a² = \(\frac{600}{4}\)
= 150
Total surface area of a cube = 6a² sq.units
= 6 × 150 cm²
= 900 cm²

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.4

Question 6.
The total surface area of a cuboid with dimension 10 cm × 6 cm × 5 cm is ………
(a) 280 cm²
(b) 300 cm²
(c) 360 cm²
(d) 600 cm²
Solution:
(a) 280 cm²
Hint:
T.S.A. of a cuboid = 2(lb + bh + lh) sq.units
= 2(10 × 6 + 6 × 5 + 10 × 5) cm²
= 2(60 + 30 + 50) cm²
= 2 × 140 cm²
= 280 cm²

Question 7.
If the ratio of the sides of two cubes are 2 : 3, then ratio of their surface areas will be ………
(a) 4 : 6
(b) 4 : 9
(c) 6 : 9
(d) 16 : 36
Solution:
(b) 4 : 9
Hint:
Ratio of the surface area of cubes = 4a12 : 4a22
= a12 : a22
= 4² : 9²
= 4 : 9

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.4

Question 8.
The volume of a cuboid is 660 cm and the area of the base is 33 cm². Its height is ………
(a) 10 cm
(b) 12 cm
(c) 20 cm
(d) 22 cm
Solution:
(c) 20 cm
Hint:
Volume of a cuboid = 660 cm³
l × b × h = 660
33 × h = 660 (Area of the base = l × b)
h = \(\frac{660}{33}\)
= 20 cm

Question 9.
The capacity of a water tank of dimensions 10 m × 5 m × 1.5 m is ………
(a) 75 litres
(b) 750 litres
(c) 7500 litres
(d) 75000 litres
Solution:
(d) 75000 litres
Hint:
The capacity of a tank = l × b × h cu.units
= (10 × 5 × 1.5) m³
= 75 m³
= 75 × 1000 litres [1m³ = 1000 lit]
= 75000 litres

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.4

Question 10.
The number of bricks each measuring 50 cm × 30 cm × 20 cm that will be required to build a wall whose dimensions are 5 m x 3 m x 2 m is ………
Solution:
(a) 1000
(b) 2000
(c) 3000
(d) 5000
Solution:
(a) 1000
Hint:
Volume of one brick = 50 × 30 × 20 cm³
Volume of the wall = l × b × h
[l = 5m = 500 cm]
[b = 3m = 300 cm]
[h = 2m = 200 cm]
= 500 × 300 × 200 cm³
No. of bricks
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.4 1
= 10 × 10 × 10
= 1000 bricks

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Students can download Maths Chapter 4 Geometry Ex 4.2 Questions and Answers, Notes, Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Pdf helps you to revise the complete Tamilnadu State Board New Syllabus, helps students complete homework assignments and to score high marks in board exams.

Tamilnadu Samacheer Kalvi 10th Maths Solutions Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 1.
In ∆ABC, D and E are points on the sides AB and AC respectively such that DE || BC
(i) If \(\frac { AD }{ DB } \) = \(\frac { 3 }{ 4 } \) and AC = 15 cm find AE.
(ii) If AD = 8x – 7 , DB = 5x – 3 , AE = 4x – 3 and EC = 3x – 1, find the value of x.
Solution:
(i) Let AE be x
∴ EC = 15 – x
In ∆ABC we have DE || BC
By Basic proportionality theorem, we have
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 1
\(\frac { AD }{ DB } \) = \(\frac { AE }{ EC } \)
\(\frac { 3 }{ 4 } \) = \(\frac { x }{ 15-x } \)
4x = 3 (15 – x)
4x = 45 – 3x
7x = 45 ⇒ x = \(\frac { 45 }{ 7 } \) = 6.43
The value of x = 6.43

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

(ii) Given AD = 8x – 7; BD = 5x – 3; AE = 4x – 3; EC = 3x – 1
In ∆ABC we have DE || BC
By Basic proportionality theorem
\(\frac { AD }{ DB } \) = \(\frac { AE }{ EC } \)
\(\frac { 8x-7 }{ 5x-3 } \) = \(\frac { 4x-3 }{ 3x-1 } \)
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 2
(8x – 7) (3x – 1) = (4x – 3) (5x – 3)
24x2 – 8x – 21x + 7 = 20x2 – 12x – 15x + 9
24x2 – 20x2 – 29x + 27x + 7 – 9 = 0
4x2 – 2x – 2 = 0
2x2 – x – 1 = 0 (Divided by 2)
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 3
2x2 – 2x + x – 1 = 0
2x(x -1) + 1 (x – 1) = 0
(x – 1) (2x + 1) = 0
x – 1 = 0 or 2x + 1 = 0
x = 1 or 2x = -1 ⇒ x = – \(\frac { 1 }{ 2 } \) (Negative value will be omitted)
The value of x = 1

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 2.
ABCD is a trapezium in which AB || DC and P,Q are points on AD and BC respectively, such that PQ || DC if PD = 18 cm, BQ
Solution:
Join AC intersecting PQ at S.
Let AP be x
∴ AD = x + 18
In the ∆ABC, QS || AB
By basic proportionality theorem.
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 4
\(\frac { AS }{ SC } \) = \(\frac { BQ }{ QC } \)
\(\frac { AS }{ SC } \) = \(\frac { 35 }{ 15 } \) ………(1)
In the ∆ACD; PS || DC
By basic proportionality theorem.
\(\frac { AS }{ SC } \) = \(\frac { AP }{ PD } \)
\(\frac { AS }{ SC } \) = \(\frac { x }{ 18 } \) ………..(2)
From (1) and (2) we get
\(\frac { 35 }{ 15 } \) = \(\frac { x }{ 18 } \)
15x = 35 × 18 ⇒ x = \(\frac{35 \times 18}{15}\) = 42
AD = AP + PD
= 42 + 18 = 60
The value of AD = 60 cm

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 3.
In ∆ABC, D and E are points on the sides AB and AC respectively. For each of the following cases show that DE || BC.
(i) AB = 12 cm, AD = 8 cm, AE = 12 cm and AC = 18 cm.
(ii) AB = 5.6 cm, AD = 1.4 cm, AC = 7.2 cm and AE = 1.8 cm.
Solution:
(i) Here AB = 12 cm; BD =12 – 8 = 4 cm; AE =12 cm; EC = 18 – 12 = 6 cm
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 5
∴ \(\frac { AD }{ DB } \) = \(\frac { 8 }{ 4 } \) = 2
\(\frac { AE }{ EC } \) = \(\frac { 12 }{ 6 } \) = 2
\(\frac { AD }{ DB } \) = \(\frac { AE }{ EC } \)
By converse of basic proportionality theorem DE || BC

(ii) Here AB = 5.6 cm; AD = 1.4 cm;
BD = AB – AD
= 5.6 – 1.4 = 4.2
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 6
AC = 7.2 cm; AE = 1.8 cm
EC = AC – AE
= 7.2 – 1.8
EC = 5.4 cm
\(\frac { AD }{ DB } \) = \(\frac { 1.4 }{ 4.2 } \) = \(\frac { 1 }{ 3 } \)
\(\frac { AE }{ EC } \) = \(\frac { 1.8 }{ 5.4 } \) = \(\frac { 1 }{ 3 } \)
\(\frac { AE }{ EC } \) = \(\frac { AD }{ DB } \)
By converse of basic proportionality theorem DE || BC

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 4.
In fig. if PQ || BC and BC and PR || CD prove that
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 7
(i) \(\frac { AR }{ AD } \) = \(\frac { AQ }{ AB } \)
(ii) \(\frac { QB }{ AQ } \) = \(\frac { DR }{ AR } \)
Solution:
(i) In ∆ABC, We have PQ || BC
By basic proportionality theorem
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 8
\(\frac { AQ }{ AB } \) = \(\frac { AP }{ AC } \) ……(1)
In ∆ACD, We have PR || CD
basic proportionality theorem
\(\frac { AP }{ AC } \) = \(\frac { AR }{ AD } \) ………..(2)
From (1) and (2) we get
\(\frac { AQ }{ AB } \) = \(\frac { AR }{ AD } \) (or) \(\frac { AR }{ AD } \) = \(\frac { AQ }{ AB } \)

(ii) In ∆ABC, PQ || BC (Given)
By basic proportionality theorem
\(\frac { AP }{ PC } \) = \(\frac { AQ }{ QB } \) ………..(1)
In ∆ADC, PR || CD (Given)
By basic proportionality theorem
\(\frac { AP }{ PC } \) = \(\frac { AR }{ RD } \) ………(2)
From (1) and (2) we get
\(\frac { AQ }{ QB } \) = \(\frac { AP }{ RD } \) (or) \(\frac { QB }{ AQ } \) = \(\frac { RD }{ AR } \)

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 5.
Rhombus PQRB is inscribed in ∆ABC such that ∠B is one of its angle. P, Q and R lie on AB, AC and BC respectively. If AB = 12 cm and BC = 6 cm, find the sides PQ, RB of the rhombus.
Solution:
Let the side of the rhombus be “x”. Since PQRB is a Rhombus PQ || BC
By basic proportionality theorem
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 9
\(\frac { AP }{ AB } \) = \(\frac { PQ }{ BC } \) ⇒ \(\frac { 12-x }{ BC } \) = \(\frac { x }{ 6 } \)
12x = 6 (12 – x)
12x = 72 – 6x
12x + 6x = 72
18x = 72 ⇒ x = \(\frac { 72 }{ 18 } \) = 4
Side of a rhombus = 4 cm
PQ = RB = 4 cm

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 6.
In trapezium ABCD, AB || DC , E and F are points on non-parallel sides AD and BC respectively, such that EF || AB.
Show that = \(\frac { AE }{ ED } \) = \(\frac { BF }{ FC } \)
Solution:
Given: ABCD is a trapezium AB || DC
E and F are the points on the side AD and BC
EF || AB
To Prove: \(\frac { AE }{ ED } \) = \(\frac { BF }{ FC } \)
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 10
Construction: Join AC intersecting AC at P
Proof:
In ∆ABC, PF || AB (Given)
By basic proportionality theorem
\(\frac { AP }{ PC } \) = \(\frac { BF }{ FC } \) ………..(1)
In the ∆ACD, PE || CD (Given)
By basic Proportionality theorem
\(\frac { AP }{ PC } \) = \(\frac { AE }{ ED } \) …………..(2)
From (1) and (2) we get
\(\frac { AE }{ ED } \) = \(\frac { BF }{ FC } \)

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 7.
In figure DE || BC and CD || EE Prove that AD2 = AB × AF.
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 11
Solution:
Given: In ∆ABC, DE || BC and CD || EF
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 12
To Prove: AD2 = AB × AF
Proof: In ∆ABC, DE || BC (Given)
By basic proportionality theorem
\(\frac { AB }{ AD } \) = \(\frac { AC }{ AE } \) ……….. (1)
In ∆ADC; FE || DC (Given)
By basic Proportionality theorem
\(\frac { AD }{ AF } \) = \(\frac { AC }{ AE } \) ……..(2)
From (1) and (2) we get
\(\frac { AB }{ AD } \) = \(\frac { AD }{ AF } \)
AD2 = AB × AF
Hence it is proved

Question 8.
In ∆ABC, AD is the bisector of ∠A meeting side BC at D, if AB = 10 cm, AC = 14 cm and BC = 6 cm, find BD and DC.
Solution:
In ∆AABC AD is the internal bisector of ∠A
Given BC = 6 cm
Let BD = x ∴ DC = 6 – x cm
By Angle bisector theorem
\(\frac { BD }{ DC } \) = \(\frac { AB }{ AC } \)
\(\frac { x }{ 6-x } \) = \(\frac { 10 }{ 14 } \)
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 13
14x = 60 – 10x
24x = 60
x = \(\frac { 60 }{ 24 } \) = \(\frac { 10 }{ 4 } \) = 2.5
BD = 2.5 cm;
DC = 6 – x ⇒ 2.5 = 3.5 cm

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 9.
Check whether AD is bisector of ∠A of ∆ABC in each of the following,
(i) AB = 5 cm, AC = 10 cm, BD = 1.5 cm and CD = 3.5 cm.
(ii) AB = 4 cm, AC 6 cm, BD = 1.6 cm and CD = 2.4 cm.
Solution:
(i) In ∆ABC, AB = 5 cm, AC = 10 cm, BD = 1.5 cm, CD = 3.5 cm
\(\frac { BD }{ DC } \) = \(\frac { 1.5 }{ 3.5 } \) = \(\frac { 15 }{ 35 } \) = \(\frac { 3 }{ 7 } \)
\(\frac { AB }{ AC } \) = \(\frac { 5 }{ 10 } \) = \(\frac { 1 }{ 2 } \)
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 14
\(\frac { BD }{ DC } \) ≠ \(\frac { AB }{ AC } \)
∴ AD is not a bisector of ∠A.

(ii) In ∆ABC, AB = 4 cm, AC = 6 cm, BD = 1.6 cm, CD = 2.4 cm
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 15
\(\frac { BD }{ DC } \) = \(\frac { 1.6 }{ 2.4 } \) = \(\frac { 16 }{ 24 } \) = \(\frac { 2 }{ 3 } \)
\(\frac { AB }{ AC } \) = \(\frac { 4 }{ 6 } \) = \(\frac { 2 }{ 3 } \)
∴ \(\frac { BD }{ DC } \) = \(\frac { AB }{ AC } \)
By angle bisector theorem; AD is the internal bisector of ∠A

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 10.
In figure ∠QPR = 90°, PS is its bisector.
If ST ⊥ PR, prove that ST × (PQ + PR) = PQ × PR.
Solution:
Given: ∠QPR = 90°; PS is the bisector of ∠P. ST ⊥ ∠PR
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 16
To prove: ST × (PQ + PR) = PQ × PR
Proof: In ∆ PQR, PS is the bisector of ∠P.
∴ \(\frac { PQ }{ QR } \) = \(\frac { QS }{ SR } \)
Adding (1) on both side
1 + \(\frac { PQ }{ QR } \) = 1 + \(\frac { QS }{ SR } \)
\(\frac { PR+PQ }{ PR } \) = \(\frac { SR+QS }{ SR } \)
\(\frac { PQ+PR }{ PR } \) = \(\frac { QR }{ SR } \) ……….(1)
In ∆ RST And ∆ RQP
∠SRT = ∠QRP = ∠R (Common)
∴ ∠QRP = ∠STR = 90°
(By AA similarity) ∆ RST ~ RQP
\(\frac { SR }{ QR } \) = \(\frac { ST }{ PQ } \)
\(\frac { QR }{ SR } \) = \(\frac { PQ }{ ST } \) ……..(2)
From (1) and (2) we get
\(\frac { PQ+PR }{ PR } \) = \(\frac { PQ }{ ST } \)
ST (PQ + PR) = PQ × PR

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 11.
ABCD is a quadrilateral in which AB = AD, the bisector of ∠BAC and ∠CAD intersect the sides BC and CD at the points E and F respectively. Prove that EF || BD.
Solution:
ABCD is a quadrilateral. AB = AD.
AE and AF are the internal bisector of ∠BAC and ∠DAC.
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 17
To prove: EF || BD.
Construction: Join EF and BD
Proof: In ∆ ABC, AE is the internal bisector of ∠BAC.
By Angle bisector theorem, we have,
∴ \(\frac { AB }{ AC } \) = \(\frac { BE }{ EC } \) ………(1)
In ∆ ADC, AF is the internal bisector of ∠DAC
By Angle bisector theorem, we have,
\(\frac { AD }{ AC } \) = \(\frac { DF }{ FC } \)
∴ \(\frac { AB }{ AC } \) = \(\frac { DF }{ FC } \) (AB = AD given) ………(2)
From (1) and (2), we get,
\(\frac { BE }{ EC } \) = \(\frac { DF }{ FC } \)
Hence in ∆ BCD,
BD || EF (by converse of BPT)

Question 12.
Construct a ∆PQR which the base PQ = 4.5 cm, R = 35° and the median from R to RG is 6 cm.
Answer:
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 18

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 19
Steps of construction

  1. Draw a line segment PQ = 4.5 cm
  2. At P, draw PE such that ∠QPE = 60°
  3. At P, draw PF such that ∠EPF = 90°
  4. Draw the perpendicular bisect to PQ, which intersects PF at O and PQ at G.
  5. With O as centre and OP as radius draw a circle.
  6. From G mark arcs of radius 5.8 cm on the circle. Mark them at R and S
  7. Join PR and RQ. PQR is the required triangle.

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 13.
Construct a ∆PQR in which QR = 5 cm, ∠P = 40° and the median PG from P to QR is 4.4 cm. Find the length of the altitude from P to QR.
Answer:
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 20
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 21
Steps of construction

  1. Draw a line segment RQ = 5 cm.
  2. At R draw RE such that ∠QRE = 40°
  3. At R, draw RF such that ∠ERF = 90°
  4. Draw the perpendicular bisector to RQ, which intersects RF at O and RQ at G.
  5. With O as centre and OP as radius draw a circle.
  6. From G mark arcs of radius 4.4 cm on the circle. Mark them as P and S.
  7. Join PR and PQ. Then ∆PQR is the required triangle.
  8. From P draw a line PN which is perpendicular to RQ it meets at N.
  9. Measure the altitude PN.
    PN = 2.2 cm.

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 14.
Construct a ∆PQR such that QR = 6.5 cm, ∠P = 60° and the altitude from P to QR is of length 4.5 cm.
Answer:
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 22
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 23
Steps of construction

  1. Draw a line segment QR = 6.5 cm.
  2. At Q draw QE such that ∠RQE = 60°.
  3. At Q, draw QF such that ∠EQF = 90°.
  4. Draw the perpendicular of QR which intersects QF at O and QR at G.
  5. With O as centre and OQ as radius draw a circle.
  6. X Y intersects QR at G. On X Y, from G mark an arc at M. Such that GM = 4.5 cm.
  7. Draw AB through M which is parallel to QR.
  8. AB Meets the circle at P and S.
  9. join QP and RP.
    PQR is the required triangle.

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 15.
Construct a ∆ABC such that AB = 5.5 cm, ∠C = 25° and the altitude from C to AB is
Answer:
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 24
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 25
Steps of construction

  1. Draw a line segment AB = 5.5 cm.
  2. At A draw AE such that ∠BAE = 25°.
  3. At A draw AF such that ∠EAF = 90°.
  4. Draw the perpendicular bisector of AB which intersects AF at O and AB at G.
  5. With O as centre and OB as radius draw a circle.
  6. X Y intersects AB at G. On X Y, from G mark an arc at M. Such that GM = 4 cm.
  7. Through M draw a line parallel to AB intersect the circle at C and D.
  8. Join AC and BC.
    ABC is the required triangle.

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 16.
Draw a triangle ABC of base BC = 5.6 cm, ∠A = 40° and the bisector of ∠A meets BC at D such that CD = 4 cm.
Answer:
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 26
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 27
Steps of construction

  1. Draw a line segment BC = 5.6 cm.
  2. At B draw BE such that ∠CBE = 40°.
  3. At B draw BF such that ∠EBF = 90°.
  4. Draw the perpendicular bisector to BC which intersects BF at O and BC at G.
  5. With O as centre and OB as radius draw a circle.
  6. From C mark an arc of 4 cm on CB at D.
  7. The perpendicular bisector intersects the circle at I. Joint ID.
  8. ID produced meets the circle at A. Now Join AB and AC.
    This ABC is the required triangle.

Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2

Question 17.
Draw ∆PQR such that PQ = 6.8 cm, vertical angle is 50° and the bisector of the vertical angle meets the base at D where PD = 5.2 cm
Answer:
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 28
Samacheer Kalvi 10th Maths Guide Chapter 4 Geometry Ex 4.2 29
Steps of construction

  1. Draw a line segment PQ = 6.8 cm.
  2. At P draw PE such that ∠QPE = 50°.
  3. At P draw PF such that ∠EPF = 90°.
  4. Draw the perpendicular bisector to PQ which intersects PF at O and PQ at G.
  5. With O as centre and OP as radius draw a circle.
  6. From P mark an arc of 5.2 cm on PQ at D.
  7. The perpendicular bisector intersects the circle at I. Join ID.
  8. ID produced meets the circle at A. Now Joint PR and QR. This PQR is the required triangle.

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.3

Students can download Maths Chapter 7 Mensuration Ex 7.3 Questions and Answers, Notes, Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Pdf helps you to revise the complete Tamilnadu State Board New Syllabus, helps students complete homework assignments and to score high marks in board exams.

Tamilnadu Samacheer Kalvi 9th Maths Solutions Chapter 7 Mensuration Ex 7.3

Question 1.
Find the volume of a cuboid whose dimensions are
(i) length = 12 cm, breadth = 8 cm, height = 6 cm
(ii) length = 60 m, breadth = 25 m, height = 1.5 m
Solution:
(i) Here l = 12 cm, b = 8 cm, h = 6 cm
Volume of a cuboid = l × b × h
= (12 × 8 × 6) cm³
= 576 cm³

(ii) Here l = 60 m, b = 25 m. h = 1.5 m
Volume of a cuboid = l × b × h
= 60 × 25 × 1.5 m³
= 2250 m³

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.3

Question 2.
The dimensions of a match box are 6 cm × 3.5 cm × 2.5 cm. Find the volume of a packet containing 12 such match boxes.
Solution:
Length of a match box (l) = 6 cm
Breadth of a match box (b) = 3.5 cm
Height of a match box (h) = 2.5 cm
Volume of one match box = l × b × h cu. units
= 6 × 3.5 × 2.5 cm³
= 52.5 cm³
Volume of 12 match box = 12 × 52.5 cm³
= 630 cm³

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.3

Question 3.
The length, breadth and height of a chocolate box are in the ratio 5 : 4 : 3. If its volume is 7500 cm³, then find its dimensions.
Solution:
Let the length of a chocolate be 5x, the breadth of a chocolate be 4x, and the height of a chocolate be 3x.
Volume of a chocolate = 7500 cm³
l × b × h = 7500
5x × 4x × 3x = 7500
5 × 4 × 3 × x³ = 7500
x³ = \(\frac{7500}{5×4×3}\)
x³ = 125 ⇒ x³ = 5³
x = 5
∴ Length of a chocolate = 5 × 5 = 25 cm
Breath of a chocolate = 4 × 5 = 20 cm
Height of a chocolate = 3 × 5 = 15 cm

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.3

Question 4.
The length, breadth and depth of a pond are 20.5 m, 16 m and 8 m respectively. Find the capacity of the pond in litres.
Solution:
Length of a pond (l) = 20.5 m
Breadth of a pond (b) = 16 m
Depth of a pond (h) = 8 m
Volume of the pond = l × b × h cu.units
= 20.5 × 16 × 8 m³
= 2624 m³ (1 cu. m = 1000 lit)
= (2624 × 1000) litres
= 2624000 lit

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.3

Question 5.
The dimensions of a brick are 24 cm × 12 cm × 8 cm. How many such bricks will be required to build a wall of 20 m length, 48 cm breadth and 6 m height?
Solution:
Length of a brick (l) = 24 cm
Breadth of a brick (b) = 12 cm
Depth of a brick (h) = 8 cm
Volume of a brick = lbh cu.units
Volume of one brick = 24 × 12 × 8 cm³
Length of a wall (l) = 20 m = 2000 cm
Breadth of a wall (b) = 48 cm
Height of a wall (h) = 6 m = 600 cm
Volume of a wall = l × b × h cu. units
= 2000 × 48 × 600 cm³
Number of bricks
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.3 1
= 500 × 50 ( ÷ by 4)
= 25000 bricks
∴ Number of bricks = 25000

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.3

Question 6.
The volume of a container is 1440 m³. The length and breadth of the container are 15 m and 8 m respectively. Find its height.
Solution:
Let the height of the container be “h”
Length of the container (l) = 15 m
Breadth of the container (b) = 8 m
Volume of the container = 1440 m³
l × b × h = 1440
15 × 8 × h = 1440
h = \(\frac{1440}{15×8}\)
= 12 m
∴ Height of the container = 12 m

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.3

Question 7.
Find the volume of a cube each of whose side is
(i) 5 cm
(ii) 3.5 m
(iii) 21 cm
Solution:
(i) Side of a cube (a) = 5 cm
Volume of a cube = a³ cu. units
= 5 × 5 × 5 cm³
= 125 cm³

(ii) Side of a cube (a) = 3.5 m a³ cu. units
Volume of a cube = 3.5 × 3.5 × 3.5 m³
= 42.875 m³

(iii) Side of a cube (a) = 21 cm
Volume of a cube = a³ cu. units
= 21 × 21 × 21 cm³
= 9261 cm³

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.3

Question 8.
A cubical milk tank can hold 125000 litres of milk. Find the length of its side in metres.
Solution:
Volume of the cubical tank = 125000 liters
= \(\frac{125}{1000}\) m³ (1 cu.m = 1000 lit)
= 125 m³
a³ = 125 ⇒ a³ = 5³
a = 5
Side of a cube = 5 m

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.3

Question 9.
A metallic cube with side 15 cm is melted and formed into a cuboid. If the length and height of the cuboid is 25 cm and 9 cm respectively then find the breadth of the cuboid.
Solution:
Side of a cube (a) = 15 cm
Length of a cuboid (l) = 25 cm
Height of a cuboid (h) = 9 cm
Volume of the cuboid = Volume of the cube
l × b × h = a³
25 × b × 9 = 15 × 15 × 15
b = \(\frac{15 × 15 × 15}{25 × 9}\)
= 15 cm
Breadth of the cuboid = 15 cm

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.2

Students can download Maths Chapter 7 Mensuration Ex 7.2 Questions and Answers, Notes, Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Pdf helps you to revise the complete Tamilnadu State Board New Syllabus, helps students complete homework assignments and to score high marks in board exams.

Tamilnadu Samacheer Kalvi 9th Maths Solutions Chapter 7 Mensuration Ex 7.2

Question 1.
Find the Total Surface Area and the Lateral Surface Area of a cuboid whose dimensions are length = 20 cm, breadth = 15 cm, height = 8 cm.
Solution:
Here l = 20 cm, b = 15 cm, h = 8 cm
L.S.A. of the cuboid = 2(1 + b)h sq.m
= 2(20 + 15) × 8
= 2 × 35 × 8
= 560 sq.m
Total surface area of the cuboid = 2(lb + bh + lh) sq.units
= 2(20 × 15 + 15 × 8 + 8 × 20) sq. cm
= 2(300 + 120 + 160) sq. cm
= 2 × 580 sq. cm
= 1160 sq. cm

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.2

Question 2.
The dimensions of a cuboidal box are 6 m x 400 cm x 1.5 m. Find the cost of painting its entire outer surface at the rate of Rs 22 per m².
Solution:
Length of the cuboid box (l) = 6 m
Breadth of the cuboid box (b) = 400 cm = 4m
Height of the cuboid box (h) = 1.5 m
T.S.A. of the cuboid = 2(lb + bh + lh) sq.units
= 2(6 × 4 + 4 × 1.5 + 1.5 × 6) sq.units
= 2(24 + 6 + 9)
= 2 × 39 sq.m
= 78 sq.m
Cost of painting for one sq.m = Rs 22
Total cost of painting = Rs 78 × 22
= Rs 1716

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.2

Question 3.
The dimensions of a hall is 10 m × 9 m × 8 m. Find the cost of white washing the walls and ceiling at the rate of Rs 8.50 per m².
Solution:
Length of the hall (l) = 10 m
Breath of the hall (b) = 9 m
Height of the hall (h) = 8 m
Area to be white wash = L.S.A. + Ceiling of the building
= 2(l + b)h + lb sq.units
= 2(10 + 9)8 + 10 × 9 sq.m
= 2 × 19 × 8 + 10 × 9 sq. m
= (304 + 90) sq.m
= 394 sq.m
Cost of white washing one sq.m = Rs 8.50
Cost of white washing for 394 sq.m = Rs 394 × 8.50
= Rs 3349
Total cost of white washing = Rs 3349

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.2

Question 4.
Find the TSA and LSA of the cube whose side is
(i) 8 m
(ii) 21 cm
(iii) 7.5 cm
Solution:
(i) 8m
Side of a cube (a) = 8m
T.S.A. of the cube = 6a² sq.units
= 6 × 8 × 8 sq. m
= 384 sq.m
L.S.A. of the cube = 4a² sq.units
= 4 × 8 × 8 sq.m
= 256 sq.m

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.2

(ii) 21 cm
Solution:
Side of a cube (a) = 21 cm
T.S.A. of the cube = 6a² sq. units
= 6 × 21 × 21 cm²
= 2646 cm²
L.S.A. of the cube = 4a² sq.units
= 4 × 21 × 21 sq.cm
= 4 × 441 cm²
= 1764 cm²

(iii) 7.5 cm
Solution:
Side of a cube (a) = 7.5 cm
T.S.A. of the cube = 6a² sq.units
= 6 × 7.5 × 7.5 cm²
= 337.5 cm²
L.S.A. of the cube = 4a² sq.units
= 4 × 7.5 × 7.5 sq.cm
= 225 cm²

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.2

Question 5.
If the total surface area of a cube is 2400 cm² then, find its lateral surface area.
Solution:
T.S.A. of the cube = 2400 cm²
6a² = 2400
a² = \(\frac{2400}{6}\)
= 400 cm²
L.S.A. of the cube = 4a² sq.units
= 4 × 400 cm²
= 1600 cm²
(OR)
T.S.A. of the cube = 2400 cm²
6a² = 2400
a² = \(\frac{2400}{6}\)
= 400
a = \(\sqrt{400}\)
= 20 cm
Side of a cube (a) = 20 cm
L.S.A. of the cube = 4a² sq.units
= 4 × 20 × 20 cm²
= 1600 cm²

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.2

Question 6.
A cubical container of side 6.5 m is to be painted on the entire outer surface. Find the area to be painted and the total cost of painting it at the rate of Rs 24 per m².
Solution:
Side of a cube (a) = 6.5 m
Total surface area of the cube = 6a² sq.units
= 6 × 6.5 × 6.5 sq.m
= 253.50 sq.m
Cost of painting for 1 sq.m = Rs 24
Cost of painting for 253.5 sq.m = 253.5 × 24
= Rs 6084
∴ Area to be painted = 253.50 m²
Total cost of painting = Rs 6084

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.2

Question 7.
Three identical cubes of side 4 cm are joined end to end. Find the total surface area and lateral surface area of the new resulting cuboid.
Solution:
Joint the three identical cubes we get a new cuboid
Length of the cuboid (l) = (4 + 4 + 4) cm
l = 12 cm
Breadth of the cuboid (b) = 4 cm
Height of the cuboid (h) = 4 cm
Total surface area of the new cuboid = 2(lb + bh + lh) sq.units
= 2(12 × 4 + 4 × 4 + 4 × 12)
= 2(48 + 16 + 48) cm
= 2(112) cm²
= 224 cm²
Lateral surface area of the new cuboid = 2(l + b)h sq.units
= 2(12 + 4)4 cm²
= 2 × 16 × 4 cm²
= 128 cm²
∴ T.S.A of the new cuboid = 224 cm²
L.S.A of the new cuboid = 128 cm²

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1

Students can download Maths Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 Questions and Answers, Notes, Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Pdf helps you to revise the complete Tamilnadu State Board New Syllabus, helps students complete homework assignments and to score high marks in board exams.

Tamilnadu Samacheer Kalvi 9th Maths Solutions Chapter 7 Mensuration Ex 7.1

Question 1.
Using Heron’s formula, find the area of a triangle whose sides are
(i) 10 cm, 24 cm, 26 cm
Solution:
Let a = 10 cm, b = 24 cm and c = 26 cm
s = \(\frac{a + b + c}{2}\)
= \(\frac{10 + 24 + 26}{2}\)
s = \(\frac{60}{2}\)
= 30 cm
s – a = 30 – 10 = 20 cm
s – b = 30 – 24 = 6 cm
s – c = 30 – 26 = 4 cm
Area of a triangle
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 1
= 2³ × 3 × 5
= 8 × 3 × 5
= 120 cm²
Area of a triangle = 120 cm²

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1

(ii) 1.8 m, 8 m, 8.2 m
Solution:
Here a = 1.8 m, b = 8 m, c = 8.2 m
s = \(\frac{a+b+c}{2}\)
= \(\frac{(1.8+8+8.2)m}{2}\)
= \(\frac{18}{2}\)
= 9 m
s – a = 9 – 1.8 = 7.2 m
s – b = 9 – 8 = 1 m
s – c = 9 – 8.2 m = 0.8 m
Area of triangle
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 2
= 3 × 2.4
= 7.2 m²
∴ Area of the triangle = 7.2 sq. m

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1

Question 2.
The sides of the triangular ground are 22 m, 120 m and 122 m. Find the area and cost of levelling the ground at the rate of Rs 20 per m².
Solution:
The sides of the triangular ground are 22m, 120m and 122 m
a = 22 m, b = 120 m, c = 122 m
s = \(\frac{a+b+c}{2}\)
\(\frac{22+120+122}{2}\)m
= 132
s – a = 132 – 22 = 110 m
s – b = 132 – 120 = 12 m
s – c = 132 – 122 = 10 m
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 3
= 4 × 3 × 10 × 11
= 1320 sq.m
Cost of levelling for one sq.m = Rs 20
Cost of levelling the ground = Rs 1320 × 20
= Rs 26400
Area of the ground = Rs 1320 sq.m
Cost of levelling the ground = Rs 26400

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1

Question 3.
The perimeter of a triangular plot is 600 m. If the sides are in the ratio 5 : 12 : 13, then find the area of the plot.
Solution:
Let the side of the triangle a, b and c be 5x, 12x and 13x
Perimeter of a triangular plot = 600 m
5x + 12x + 13x = 600
30x = 600 ⇒ x = \(\frac{600}{30}\)
x = 20
a = 5x = 5 × 20 = 100 m
b = 12x = 12 × 20 = 240 m
c = 13x = 13 × 20 = 260 m
s = \(\frac{600}{2}\)
= 300 m
s – a = 300 – 100 = 200 m
s – b = 300 – 240 = 60 m
s – c = 300 – 260 = 40 m
Area of triangle
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 4
= 10³ × 3 × 2 × 2 m²
= 1000 × 12 m²
= 12000 m²
Area of the triangular Plot = 12000 sq.m

Question 4.
Find the area of an equilateral triangle whose perimeter is 180 cm.
Solution:
Perimeter of an equilateral triangle = 180 cm
3a = 180
a = \(\frac{180}{3}\)
= 60 m
Area of an equilateral triangle
= \(\frac{√3}{4}\) a² sq.unit
= \(\frac{√3}{4}\) × 60 × 60 sq.m
= √3 × 15 × 60 sq.m
= 1.732 × 15 × 60 sq.m
= 1558.8 sq.m
Area of an equilateral triangle = 1558.8 sq.m

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1

Question 5.
An advertisement board is in the form of an isosceles triangle with perimeter 36 m and each of the equal sides are 13 m. Find the cost of painting it at Rs 17.50 per square metre.
Solution:
Equal sides of a triangle = 13m
Perimeter of an isosceles triangle = 36 m
Length of the third side = 36 – (13 + 13) m
= 36 – 26
= 10 m
Here a = 13m, b = 13m and c = 10m
s = \(\frac{a+b+c}{2}\)
= \(\frac{36}{2}\)
= 18 m
s – a = 18 – 13 = 5 m
s – b = 18 – 13 = 5 m
s – c = 18 – 10 = 8 m
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 5
= 2² × 3 × 5
= 60 sq.m
Cost of painting for one sq. m = Rs 17.50
Cost of painting for 60 sq. m = Rs 60 × 17.50
= Rs 1050

Question 6.
Find the area of the unshaded region.
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 6
Solution:
Since ABD is a right angle triangle
AB² = AD² + BD²
= 12² + 16²
= 144 + 256
= 400
AB = \(\sqrt{400}\)
= 20 cm
Area of the right angle triangle = \(\frac{1}{2}\) bh sq.unit
= \(\frac{1}{2}\) × 12 × 16 cm²
= 6 × 16 cm²
= 96 cm²
To find the Area of the triangle ABC
Here a = 42 cm, b = 34 cm, c = 20 cm
s = \(\frac{a+b+c}{2}\)
= \(\frac{42+34+20}{2}\) cm
= \(\frac{96}{2}\)
= 48 cm
s – a = 48 – 42 = 6 cm
s – b = 48 – 34 = 14 m
s – c = 48 – 20 = 28 m
Area of triangle
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 7
= 16 × 3 × 7 cm²
= 336 cm²
Area of the unshaded region = Area of the ΔABC – Area of the ΔABD
= (336 – 96) cm²
= 240 cm²

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1

Question 7.
Find the area of a quadrilateral ABCD whose sides are AB = 13 cm, BC = 12 cm, CD = 9 cm, AD = 14 cm and diagonal BD = 15 cm.
Solution:
In the triangle ABD,
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 8
Let a = 15 cm, b = 14 cm c = 13 cm
s = \(\frac{a+b+c}{2}\)
= \(\frac{15+14+13}{2}\) cm
= \(\frac{42}{2}\)
= 21 cm
s – a = 21 – 15 = 6 cm
s – b = 21 – 14 = 7 cm
s – c = 21 – 13 = 8 cm
Area of ΔABD
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 9
= 2² × 3 × 7 3
= 84 cm²
In the ΔBCD,
Let a = 15 cm, b = 9 cm, c = 12 cm
s = \(\frac{a+b+c}{2}\)
= \(\frac{15+9+12}{2}\) cm
= \(\frac{36}{2}\)
= 18 cm
s – a = 18 – 15 = 3 cm
s – b = 18 – 9 = 9 cm
s – c = 18 – 12 = 6 cm
Area of the ΔBCD
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 10
= 2 × 3³
= 2 × 27 sq.cm
= 54 sq. cm
Area of the quadrilateral ABCD = Area of ΔABD + Area of ΔBCD
= (84 + 54) sq.cm
= 138 sq.cm

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1

Question 8.
A park is in the shape of a quadrilateral. The sides of the park are 15 m, 20 m, 26 m and 17 m and the angle between the first two sides is a right angle. Find the area of the park.
Solution:
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 11
In the right angle triangle ABC (Given ⌊B= 90°)
AC² = AB² + BC²
= 15² + 20²
= 225 + 400
AC² = 625
AC = \(\sqrt{225}\)
= 25 m
Area of the right ΔABC = \(\frac{1}{2}\) × AB × BC
= \(\frac{1}{2}\) × 15 × 20 sq.m
= 150 sq.m
In the triangle ACD
a = 25 m b = 17 m, c = 26 m
s = \(\frac{a+b+c}{2}\)
= \(\frac{25+17+26}{2}\) cm
= \(\frac{62}{2}\)
= 34 m
s – a = 34 – 25 = 9 m
s – b = 34 – 17 = 17 m
s – c = 34 – 26 = 8 m
Area of the triangle ACD
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 12
4 × 3 × 17
= 204 sq.m
Area of the quadrilateral = Area of the ΔABC + Area of the ΔACD
= (150 + 204) sq.m
= 354 sq.m
Area of the quadrilateral = 354 sq.m

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1

Question 9.
A land is in the shape of rhombus. The perimeter of the land is 160 m and one of the diagonal is 48 m. Find the area of the land.
Solution:
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 13
Perimeter of the rhombus = 160 m
4 × side = 160
Side of a rhombus = \(\frac{160}{4}\)
= 40 m
In ΔABC, a = 40 m, b = 40 m, c = 48 m
s = \(\frac{a+b+c}{2}\)
= \(\frac{40+40+48}{2}\) cm
= \(\frac{128}{2}\)
= 64 m
s – a = 64 – 40 = 24 m
s – b = 64 – 40 = 24 m
s – c = 64 – 48 = 16m
Area of the ΔABC = \(\sqrt{64×24×24×16}\)
= 8 × 24 × 4
= 768 sq.m
Since ABCD is a rhombus Area of two triangles are equal.
Area of the rhombus ABCD = (768 + 768) sq.m
= 1536 sq.m
∴ Area of the land = 1536 sq.m

Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1

Question 10.
The adjacent sides of a parallelogram measures 34 m, 20 m and the measure of the diagonal is 42 m. Find the area of parallelogram.
Solution:
Since ABCD is a parallelogram opposite sides are equal.
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 14
In the ΔABC
a = 20 m, b = 42 m and c = 34 m
s = \(\frac{a+b+c}{2}\)
= \(\frac{20+42+34}{2}\) cm
= \(\frac{96}{2}\)
= 48 m
s – a = 48 – 20 = 28 m
s – b = 48 – 42 = 6 m
s – c = 48 – 34 = 14 m
Area of the ΔABC
Samacheer Kalvi 9th Maths Guide Chapter 7 Mensuration Ex 7.1 15
= 24 × 3 × 7 sq.m
= 16 × 3 × 7 sq.m
= 336 sq.m
Since ABCD is a parallelogram
Area of ΔABC and Area of ΔACD are equal
Area of the parallelogram ABCD = (336 + 336) sq.m
= 672 sq.m
∴ Area of the parallelogram = 672 sq.m